50000000Rozprestiera sa na severe Slovenska. Dominujú mu a chránia ho majestátne štíty Malej Fatry. Všade navôkol sa rozprestiera nádherná príroda, ktorá vás láka poprechádzať sa. Čaro nášho regiónu je v rozmanitosti troch oblastí, ktoré tvoria náš región. Bránou do Malej Fatry je Žilina. Jej centrum je popretkávané príjemnými uličkami, tichými zákutiami, historickými budovami, ale aj modernou architektúrou. Malebná Terchovská dolina a Vrátna si vás získa na prvý pohľad. Ak sem zavítate v ktoromkoľvek ročnom období, stále budete mať čo robiť. Hornaté Kysuce sa vám tiež určite zapáčia – mnohí ich označujú za jeden z najkrajších kútov stredného Slovenska.

ŽILINA

ZAMesto Žilina je metropolou severozápadného Slovenska, mestom na sútoku troch riek – Váhu, Kysuce a Rajčianky. Je sídlom Žilinského samosprávneho kraja a bránou do regiónu Malá Fatra. Sídli tu Žilinská univerzita a od roku 2008 Žilinská diecéza. V poslednom období vzrastá záujem o mesto ako o centrum seminárneho a konferenčného cestovného ruchu.
 
Podujatia

20080612105407-staromestske-slavnosti-s-rekordnou-navstevnostouHistorické srdce Žiliny tvorí Mariánske námestie, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené
za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu a laubniam s arkádami vytvára neopakovateľnú atmosféru,  jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Neoficiálnym logom mesta je pohľad z Námestia A. Hlinku na Kostol Najsvätejšej Trojice s balustrádou. Počas celého roka sa v meste konajú viaceré kultúrne, športové a spoločenské podujatia, napr. Staromestské slávnosti, Žilinský literárny festival, Kiosk, Stredoveký deň a mnohé iné.

Kultúra

12508062-budatin-castle-slovak-budatinsky-hrad--near-city-zilina-in-slovakiaBudatínsky hrad so svojím najznámejším a najkrajším žilinským parkom je atrakcia, ktorá vďaka expozícii o drotárstve priláka mnohých návštevníkov. Jeho najstaršou časťou je mohutná ranogotická štvorposchodová veža, ktorá bola postavená v čase opevňovania krajiny po tatárskom vpáde v polovici 13. stor. Vzhľadom na svoju polohu v blízkosti sútoku Váhu a Kysuce plnila i funkciu kráľovskej tridsiatkovej stanice, kde sa vyberalo mýto od kupcov prichádzajúcich zo Sliezska. Významnými a navštívenia hodnými pamiatkami v okolí Žiliny sú určite zrúcaniny hradov Litava, Strečno a najstaršia pamiatka mesta Žilina -  Kostol sv. Štefana Kráľa.

Šport, gastronómia, wellness

rafting01Mesto Žilina je aj v súčasnosti obchodným centrom regiónu. Vznik veľkých obchodných a nákupných centier priniesol so sebou široký sortiment mnohých svetových značiek. Ak túžite po športových aktivitách môžete okrem cyklistiky vyskúšať minigolf, skatepark, beachvolejbalové ihriská alebo využiť služby krytej plavárne a zimného štadióna. Na svoje si prídu aj milovníci rybolovu.

DSC_9712V zimnom období si v pokoji a tichu môžete vychutnávať prechádzku čarokrásnymi zákutiami nášho regiónu a obdivovať krásu zasneženej prírody. Ak si zvolíte za cieľ vašej zimnej dovolenky náš región, urobíte dobre. Zalyžujú si tu ako aj začiatočníci, tak aj skúsení lyžiari. Na svoje si tu prídu aj vyznávači snowboardingu, extrémneho lyžovania, či skialpinizmu.

DSC6903-300x199Mnohé z významných hotelov vám ponúknu komplexné služby wellness produktov, ale aj zážitkovú gastronómiu, a to nielen tradičnej slovenskej kuchyne. Čo je vlastne typické pre náš región? Najtypickejšie sú jedlá pastierskeho pôvodu. Bryndzové haluška, zemiakové placky, kapustová polievka. Čo vyskúšate je už len a len na vás.

TERCHOVÁ

terchova-janosikObec je vstupnou bránou do najmladšieho národného parku v Žilinskom kraji a svojím pôvabom si vás získa v akomkoľvek počasí. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o jej histórii, Jurajovi Jánošíkovi alebo folklóre, odporúčame vám navštíviť etnografickú expozíciu ,,Jánošík a Terchová“. Jedinečné dielo domácich majstrov rezbárov – drevený betlehem, môžete obdivovať v kostole sv. Cyrila a Metoda. V národnom parku Malá Fatra, 3 km od Terchovej, sa nachádza Vrátna dolina. Táto malebná dolina je zároveň najväčším strediskom letnej aj zimnej turistiky.
 
Folklór


janosikove-dniTerchová je preslávená nielen vďaka svojej jedinečnej prírode, ale určite aj vďaka kultúrnym a folklórnym podujatiam. O podstatnú časť mytologického chápania Terchovej sa "postaral" miestny rodák, "zbojnícky kapitán hôrnych chlapcov", Juraj Jánošík. Práve o jeho neuveriteľných kúskoch, či skôr kusoch, sa šírili legendy, z ktorých väčšina bola dávaná do bezprostrednej súvislosti so zbojníkovým rodiskom. Rodisko legendárneho Jánošíka vám každoročne ponúka množstvo festivalov a podujatí, ktoré sa konajú nielen v lete, ale i v zime. Najznámejšími sú nepochybne Jánošíkove dni, ale svoje miesto majú aj Cyrilometodské dni, Country fest Rozmarín, Terchovský Budzogáň či mnohé ďalšie.
                        
Turistika

8167BSymbióza nádhernej prírody, jedinečnej fauny a flóry. Pre turistov a cestovateľov je jedinečná, pre básnika je čarokrásna, pre maliara plná farieb... Aký prívlastok jej dáte vy? Nájdete tu rozsiahlu sieť - 280 kilometrov značkovaných turistických a cyklistických trás. Vybrať sa môžete napríklad na Veľký Rozsutec alebo Veľký Kriváň. Aj najzdatnejší turista si tu uspokojí svoje túžby prejsť sa môžete aj najznámejším chodníkom Jánošíkove diery. Najatraktívnejšie turistické lákadlo je ale určite prechod vrcholového hrebeňa Malej Fatry, kedy dáte všetkým cestovateľom, básnikom a maliarom za pravdu, že Terchová Vám jednoducho zostane v srdci.
                    
Letné športy

janosikove_dni_terchova_12_sitaPrechádzka Národným parkom Malá Fatra vám vyrazí dych. Jedinečné Tiešňavy s viacerými vodopádmi, úchvatné skalné útvary, v ktorých nájdete kamenného Mnícha, Ťavu, Päť furmanov, Krokodíla a mnohé iné. Tiesňavy sú národná prírodná rezervácia a údolie v pohorí Malá Fatra. Tvoria impozantný vstup do Vrátnej doliny.  Počas letných mesiacov sú vám k dispozícii aj možnosti kúpania a vodných športov, ale aj lezecké steny či lanové parky.

Zima v malebnej Vrátnej

1350306097_lyzovanievratnaNachádza sa 3 km od Terchovej, v Národnom parku Malá Fatra. Areál lyžiarskeho strediska Vrátna Free Time Zone patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Zjazdovky obkolesuje nádherná príroda Národného parku Malá Fatra, ktorého najvyšší vrchol Veľký Kriváň siaha do nadmorskej výšky 1 717 metrov. Päťhviezdičkové stredisko Free Time Zone vám ponúka široké možnosti pre milovníkov lyžovania, snowboardingu a skialpinizmu. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, či nadšenci pre snežnice. A možno tu stretnete aj slovenskú reprezentantku v zjazdovom lyžovaní Veroniku Zuzulovú.

KYSUCE

mapa_Kysuce1

Hornaté Kysuce

pozadieAj v tejto oblasti nášho regiónu dominuje nádherná a zachovalá príroda. S Kysucami sa zároveň spájajú aj hlboko zakorenené tradície. Tento drsný a kopcoví kraj však skrýva okrem zelených lesov aj mnoho kultúrnych a prírodných zaujímavostí. Región Malá Fatra vám ponúka rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času . Venovať sa môžete turistike, rybolovu, jazde na koňoch alebo cykloturistike.
Nájdete tu aj významné historické a architektonické budovy a stavby. Kysuce bývajú často označované ako jeden z najkrajších kútov stredného Slovenska. Skôr ako navštívite túto jedinečnú oblasť nášho regiónu, ktorá si azda najviac zachovala svoju pôvodnú a prirodzenú podobu, priblížime vám miesta, kam môžete počas vašej dovolenky na Slovensku zájsť.
Športové a iné aktivity

Fotografia-0238Okrem nádhernej prírody ponúka oblasť Kysúc aj športové využitie, ktoré s touto prírodou tvorí dokonalý súzvuk. Náučný chodník Fojtov potok vám okrem pohodlnej prechádzky krásnou prírodou sprostredkuje na informačných tabuliach aj množstvo zaujímavých faktov. Pre milovníkov cyklistiky alebo kolieskových športov nájdeme v Bystrickej doline nielen novovybudované cyklotrasy, ale v Novej Bystrici aj skatepark s množstvom prekážok.

Tradičné i novovytvorené zaujímavosti


64143963
Najvýznamnejšou a nepochybne i najzaujímavejšou stavbou v Bystrickej doline je Slovenský Orloj na renovovanom Rínku Svätého Michala Archanjela v Starej Bystrici. Na rínku sa okrem orloja nachádza aj umelecké informačné centrum a unikátne sochy. Prestížnou európskou cenou za architektúru sa môže pochváliť kostol sv. Andreja Svorada v Radôstke. Historickú lesnú úvraťovú železničku spolu so Skanzenom Vychylovka nájdete zas v Novej Bystrici. Prírodovedná expozícia Kysuckého múzea v Krásne nad Kysucou sprístupní návštevníkom faunu a flóru z blízkeho i širšieho okolia.

Krásno nad Kysucou

267504001_krasno2Vedeli ste, že Krásno nad Kysucou je najmladšie mesto na území Slovenskej republiky? Vďaka dlhoročnej tradícii v spracovaní dreva si vyslúžilo prívlastok “mesto dreva”. Kysucké drevárske závody (1986 – 1998) boli jedným z drevárskych podnikov, kde sa vyrábali najkvalitnejšie drevené výrobky.  Pýchou mesta je zrekonštruované námestie, ktoré slúži domácim aj návštevníkom ako rekreačno-oddychová zóna. V minulosti navštívil toto mesto pri svojich potulkách aj Jánošík, ktorý si v krčme u Hvizdáka, objednával dve putne vína. V nových priestoroch Kysuckého múzea sa nachádza prírodovedná expozícia, ktorá prezentuje faunu a flóru severozápadného Slovenska. Čo je hlavnou atrakciou múzea sa dozviete, keď ho navštívite. Prezradíme len to, že by ste to určite nečakali.

Zborov nad Bystricou

IMG_6054Keď sa vydáte z Krásna nad Kysucou, cestou 520 smerom do Bystrickej doliny, po 6 km sa dostanete do krásnej podhorskej obce Zborov nad Bystricou. Názov obce je odvodený od rieky Bystrica, ktorá ňou  preteká. Obec leží v doline Bystrice na styku Kysuckej vrchoviny a Kysuckých Beskýd. Obec je vyhľadávaným miestom hlavne kvôli horám plným húb a iných lesných plodov. Obcou prechádza cyklotrasa, ktorá začína v Krásne nad Kysucou a končí v Múzeu Kysuckej dediny. Ak máte radi prechádzky, prejdite sa po náučno-turistickom chodníku Fojtov potok, ktorý sa v tesnej blízkosti obce. Okrem nádherného prostredia, ktoré si vás určite získa sa môžete dostať až na Veľkú Raču, ktorá je vyhľadávanou turistickou oblasťou. Mnohí ľudia v tejto lokalite vyhľadávajú pramene vody, pretože podľa tradície je vraj liečivá. Je to tzv. hladná voda – studnička.
 
Radôstka


radostka1Radôstka je čarokrásna obec nachádzajúca sa v krásnom prostredí Kysuckej vrchoviny. Najfotografovanejším miestom v obci však nie je nádherná príroda, ktorá ju obklopuje. Je to rímsko – katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika, ktorý bol ocenený II. miestom
za vidiecku architektúru vo východnej Európe. Jeho architektonické a výtvarné riešenie rešpektuje tradičné stavebné postupy a materiály. Kameň, masívne drevo a drevená šindľová krytina sú výrazovými prostriedkami charakteristickými pre Kysuce. Obec sa na juhu dotýka obce Lutiše, na severe obce Stará Bystrica. Na hranici katastrov obcí Radôstka a Stará Bystrica, na vrchu Bobovec stojí v nadmorskej výške 723 m nová rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Keďže na kopci nie je dovedená infraštruktúra, elektrická energia pre rozhľadňu je vyrábaná veternou elektrárňou. Rozhľadňa je vybudovaná z tradičných prírodných materiálov – kameňa a dreva.
 
Stará Bystrica

11458984-5-august-2011--stara-bystrica-slovakia--primary-school-city-council-and-bastion-tower-in-stara-bystrVedeli ste o tom, že orloj môžete obdivovať nielen v Prahe ale aj na Slovensku? Navštívte obec Stará Bystrica, kde sa nachádza unikátny a jediný orloj na Slovensku. Prvý a jediný orloj na Slovensku, najpresnejší orloj na svete, najväčšia  drevená socha na Slovensku – to je Slovenský orloj v Starej Bystrici. Vo výklenkoch orloja nájdete šesť bronzových plastík. Hľadieť na vás bude knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Miest, ktorými vás okúzli obec  Stará Bystrica je hneď niekoľko. Na zrekonštruovanom Rínku Svätého Michala Archanjela si môžete oddýchnuť a popri tom si vychutnávať pohľady na okolité skvosty. Jedným z nich je aj socha sv. Michala Archanjela. Je vytesaná z bieleho kameňa  -  Vračanského vápenca, vyťaženého v Bulharsku.   Zaujímavou atrakciou je aj Zbojnícka bašta, ktorá svojou stavbou pripomína kostol v Radôstke. Stojí na mieste bývalej požiarnej zbrojnice. Jej názov je odvodený od zbojníckeho kameňa, ktorý sa pred ňou nachádza a pochádza z vrchu Černatín. Architektonickou zvláštnosťou Zbojníckej bašty je tzv. padajúca terasa, ktorá symbolizuje hornatý kraj Kysúc.
              
Nová Bystrica

Vodarenska-Nadrz-Nova-BystricaObec, ktorá patrí rozlohou medzi najväčšie obce na Slovensku  - to je Nová Bystrica. Súčasťou obce je národopisná expozícia v prírode – Múzeum kysuckej dediny – Skanzen Vychylovka. Je miesto ako vystrihnuté z rozprávky. Drevené domčeky roztrúsené po  doline, očarujúci vodný mlyn či kaplnka.
Tieto stavby boli premiestnené z okolitých dedín.  Cestou do múzea si môžeme pozrieť prírodnú pamiatku Vychylovské prahy, ktoré sa nachádzajú na riečke Vychylovka a sú ukážkou typického prahovitého prietoku tejto horskej riečky skalnými vrstvami ílovcov a pieskovcov. Areálom múzea premáva historická lesná úvraťová železnica spolu s oravskou časťou železnice tvoria bývalú Kysucko-oravskú lesnú železnicu. Takmer 11 km dlhý úsek železnice je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou. Múzeum počas sezóny ožíva pravidelnými kultúrnymi podujatiami, ktoré vám priblížia históriu tohto krásneho regiónu. Bikeri a skateri pozor! V Novej Bystrici nájdete aj Skatepark. Zajazdiť si môžete na množstve prekážok. A ešte jedna dobrá informácia na záver, ktorá poteší všetkých “dvojkolesových” nadšencov. Z Krásna nad Kysucou vedie do Novej Bystrice cyklotrasa, ktorá povedie až do Poľska.

P9250011