Pamiatky

thumb Rmskokatolcky kostolK výstavbe nového kostola trochu prihrala i náhoda. V tom čase sa začalo budovať Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke a ako kostolík bola vybraná kaplnka Ružencovej Panny Márie zo Zborova. To podporilo výstavbu nového kostola a projekty na jeho výstavbu boli hotové už v roku 1969.

Pri výkope základov v marci 1969 pracovalo naraz 200 ľudí. Prišiel však rok 1970 - rok normalizácie a stavba mala byť zastavená. Vďaka neúnavnému zaangažovaniu sa miestneho duchovného správcu / dekana Ľ. Balážiho /, ktorý svojou diplomaciou získaval i tých najvplyvnejších.

Na svätú omšu sa tu veriaci schádzali, ešte nemali ani strechu nad hlavou. Keď bola strecha hotová, už všetko išlo s veľkou radosťou. Nadšenie ľudí nepoľavovalo - narastalo. Strešnú oceľovú krytinu robili Vítkovické železiarne. Nádherný 4m vysoký korpus Ukrižovaného z duvalumína vyhotovil akad. sochár Alexander Trizuliak, 40 kusov prenádherných vitráží je od akad. maliara Vincenta Hložníka. Nie nadarmo sa tomu to kostolu hovorí KYSUCKÁ SIXTÍNSKA KAPLNKA. Zvony vyrobila pani Marie Dittrichová z Brodku pri Přerove. Rímskokatolický kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie bol vysvätený 8. decembra 1973. Samostatná farnosť vznikla v roku 1996 a prvým farárom sa stal Milan Gábriš. Z obce Zborov nad Bystricou pochádzajú v súčasnosti pôsobiaci kňazi Milan Jedinák, Anton Kubica, Zdeno Pupík a Anton Jedinák. Plány kostola vypracoval 70- ročný dekan Ing. Ferdinant Foltán zo Súľova v spolupráci s bratmi Surovovcami: architektom Antonom a stavebným inžinierom Stanislavom.

socha kostol zborov

Dominantou našej obce je Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, kde sa nachádza monumentálne dielo významného akademického sochára - Alexandra Trizuljaka, ktoré vytvoril v roku 1974. Po vstupe do kostola spočinie váš pohľad na hlavnom oltári, ktorému dominuje štyri metre vysoký kríž s plastikou Ukrižovania Ježiša Krista.

thumb testNeskorobaroková kaplnka Ružencovej Panny Márie slúžila veriacim od roku 1870. Dnes sa nachádza v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke. Exteriér kaplnky tvorí malý jednoloďový priestor krytý rovným stropom s polkruhovým uzáverom. Predstavená veža má malý štvorboký drevený nadstavec, krytý šindľovým ihlancom a cibuľovitou lucerničkou. V interiéri kaplnky sa nachádza neskorobarokový oltár. Polychrómová drevená oltárna architektúra, doplnená bočnými plastikami anjelov a ďalšie voľne umiestnené barokové plastiky sú ľudovým dielom zo začiatku 18. storočia.

Plastika Krista na kríži pochádzajúca už z konca 18. storočia svedčí o vyzretejšom barokovom rezbárovi. Ďalšia polychromovaná plastika Madony, bola zhotovená koncom 19. storočia neznámym ľudovým majstrom.

Kysucko - oravská železnicaJe jednou z najvýznamnejších Lesných železníc na Slovensku.  Vznikla v roku 1926 spojením samostatných Lesných železníc vybudovaných z Oščadnice do Vychylovky a oravskej Lokce do Oravskej Lesnej. Hlavná trať viedla z Oščadnice do Lokce. Na hlavnej trati bolo vybudovaných niekoľko odbočiek, ktoré sa zriaďovali a likvidovali podľa potreby ťažby dreva. Najväčšiu dĺžku mala na konci 20 - tych rokov a to skoro 110 km. Rušňový park obsahoval predovšetkým parné rušne, z vozňov boli najviac zastúpené oplenové podvozky. Lesná železnica bola zrušená od roku 1969. Bola demontovaná a dnes sa nachádza v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.