TEL: 041 230 40 81
E-MAIL: starosta@zborovnadbystricou.sk

Vyberte váš jazyk

50000000Rozprestiera sa na severe Slovenska. Dominujú mu a chránia ho majestátne štíty Malej Fatry. Všade navôkol sa rozprestiera nádherná príroda, ktorá vás láka poprechádzať sa. Čaro nášho regiónu je v rozmanitosti troch oblastí, ktoré tvoria náš región.

Bránou do Malej Fatry je Žilina. Jej centrum je popretkávané príjemnými uličkami, tichými zákutiami, historickými budovami, ale aj modernou architektúrou. Malebná Terchovská dolina a Vrátna si vás získa na prvý pohľad. Ak sem zavítate v ktoromkoľvek ročnom období, stále budete mať čo robiť. Hornaté Kysuce sa vám tiež určite zapáčia – mnohí ich označujú za jeden z najkrajších kútov stredného Slovenska.

ZA

Žilina

Mesto Žilina je metropolou severozápadného Slovenska, mestom na sútoku troch riek – Váhu, Kysuce a Rajčianky.

Je sídlom Žilinského samosprávneho kraja a bránou do regiónu Malá Fatra.

Sídli tu Žilinská univerzita a od roku 2008 Žilinská diecéza. V poslednom období vzrastá záujem o mesto ako o centrum seminárneho a konferenčného cestovného ruchu.

20080612105407-staromestske-slavnosti-s-rekordnou-navstevnostou

Podujatia

Historické srdce Žiliny tvorí Mariánske námestie, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu a laubniam s arkádami vytvára neopakovateľnú atmosféru,  jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Neoficiálnym logom mesta je pohľad z Námestia A. Hlinku na Kostol Najsvätejšej Trojice s balustrádou.

Počas celého roka sa v meste konajú viaceré kultúrne, športové a spoločenské podujatia, napr. Staromestské slávnosti, Žilinský literárny festival, Kiosk, Stredoveký deň a mnohé iné.

12508062-budatin-castle-slovak-budatinsky-hrad--near-city-zilina-in-slovakia

Kultúra

Budatínsky hrad so svojím najznámejším a najkrajším žilinským parkom je atrakcia, ktorá vďaka expozícii o drotárstve priláka mnohých návštevníkov. Jeho najstaršou časťou je mohutná ranogotická štvorposchodová veža, ktorá bola postavená v čase opevňovania krajiny po tatárskom vpáde v polovici 13. stor.

Vzhľadom na svoju polohu v blízkosti sútoku Váhu a Kysuce plnila i funkciu kráľovskej tridsiatkovej stanice, kde sa vyberalo mýto od kupcov prichádzajúcich zo Sliezska. Významnými a navštívenia hodnými pamiatkami v okolí Žiliny sú určite zrúcaniny hradov Litava, Strečno a najstaršia pamiatka mesta Žilina -  Kostol sv. Štefana Kráľa.

DSC_9712Šport

Mesto Žilina je aj v súčasnosti obchodným centrom regiónu. Vznik veľkých obchodných a nákupných centier priniesol so sebou široký sortiment mnohých svetových značiek.

Ak túžite po športových aktivitách môžete okrem cyklistiky vyskúšať minigolf, skatepark, beachvolejbalové ihriská alebo využiť služby krytej plavárne a zimného štadióna. Na svoje si prídu aj milovníci rybolovu.V zimnom období si v pokoji a tichu môžete vychutnávať prechádzku čarokrásnymi zákutiami nášho regiónu a obdivovať krásu zasneženej prírody. Ak si zvolíte za cieľ vašej zimnej dovolenky náš región, urobíte dobre. Zalyžujú si tu ako aj začiatočníci, tak aj skúsení lyžiari. Na svoje si tu prídu aj vyznávači snowboardingu, extrémneho lyžovania, či skialpinizmu.

 

DSC6903-300x199

Gastronómia, wellness

Mnohé z významných hotelov vám ponúknu komplexné služby wellness produktov, ale aj zážitkovú gastronómiu, a to nielen tradičnej slovenskej kuchyne.

Čo je vlastne typické pre náš región? Najtypickejšie sú jedlá pastierskeho pôvodu. Bryndzové haluška, zemiakové placky, kapustová polievka. Čo vyskúšate je už len a len na vás.

 

region mala fatraeuressnowparadisepasportmojekysuce logo