TEL: 041 230 40 81
E-MAIL: starosta@zborovnadbystricou.sk

Vyberte váš jazyk

terchova-janosik

Obec je vstupnou bránou do najmladšieho národného parku v Žilinskom kraji a svojím pôvabom si vás získa v akomkoľvek počasí. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o jej histórii, Jurajovi Jánošíkovi alebo folklóre, odporúčame vám navštíviť etnografickú expozíciu ,,Jánošík a Terchová“.

Jedinečné dielo domácich majstrov rezbárov – drevený betlehem, môžete obdivovať v kostole sv. Cyrila a Metoda.

V národnom parku Malá Fatra, 3 km od Terchovej, sa nachádza Vrátna dolina. Táto malebná dolina je zároveň najväčším strediskom letnej aj zimnej turistiky.
 

janosikove-dni

Folklór

Terchová je preslávená nielen vďaka svojej jedinečnej prírode, ale určite aj vďaka kultúrnym a folklórnym podujatiam. O podstatnú časť mytologického chápania Terchovej sa "postaral" miestny rodák, "zbojnícky kapitán hôrnych chlapcov", Juraj Jánošík. Práve o jeho neuveriteľných kúskoch, či skôr kusoch, sa šírili legendy, z ktorých väčšina bola dávaná do bezprostrednej súvislosti so zbojníkovým rodiskom.

Rodisko legendárneho Jánošíka vám každoročne ponúka množstvo festivalov a podujatí, ktoré sa konajú nielen v lete, ale i v zime. Najznámejšími sú nepochybne Jánošíkove dni, ale svoje miesto majú aj Cyrilometodské dni, Country fest Rozmarín, Terchovský Budzogáň či mnohé ďalšie.

 

8167B

Turistika

Symbióza nádhernej prírody, jedinečnej fauny a flóry. Pre turistov a cestovateľov je jedinečná, pre básnika je čarokrásna, pre maliara plná farieb... Aký prívlastok jej dáte vy? Nájdete tu rozsiahlu sieť - 280 kilometrov značkovaných turistických a cyklistických trás. Vybrať sa môžete napríklad na Veľký Rozsutec alebo Veľký Kriváň.

Aj najzdatnejší turista si tu uspokojí svoje túžby prejsť sa môžete aj najznámejším chodníkom Jánošíkove diery. Najatraktívnejšie turistické lákadlo je ale určite prechod vrcholového hrebeňa Malej Fatry, kedy dáte všetkým cestovateľom, básnikom a maliarom za pravdu, že Terchová Vám jednoducho zostane v srdci.

 

janosikove_dni_terchova_12_sita

Letné športy

Prechádzka Národným parkom Malá Fatra vám vyrazí dych. Jedinečné Tiešňavy s viacerými vodopádmi, úchvatné skalné útvary, v ktorých nájdete kamenného Mnícha, Ťavu, Päť furmanov, Krokodíla a mnohé iné.

Tiesňavy sú národná prírodná rezervácia a údolie v pohorí Malá Fatra. Tvoria impozantný vstup do Vrátnej doliny.  Počas letných mesiacov sú vám k dispozícii aj možnosti kúpania a vodných športov, ale aj lezecké steny či lanové parky.

 

1350306097_lyzovanievratna

Zima v malebnej Vrátnej

Nachádza sa 3 km od Terchovej, v Národnom parku Malá Fatra. Areál lyžiarskeho strediska Vrátna Free Time Zone patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Zjazdovky obkolesuje nádherná príroda Národného parku Malá Fatra, ktorého najvyšší vrchol Veľký Kriváň siaha do nadmorskej výšky 1 717 metrov.

Päťhviezdičkové stredisko Free Time Zone vám ponúka široké možnosti pre milovníkov lyžovania, snowboardingu a skialpinizmu. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, či nadšenci pre snežnice. A možno tu stretnete aj slovenskú reprezentantku v zjazdovom lyžovaní Veroniku Zuzulovú.

region mala fatraeuressnowparadisepasportmojekysuce logo