thumb 70141931 2386496395001889 8280182559929794560 o

V dňoch 14. a 15. septembra 2019 sa v našej obci konal už 9. ročník Zborovských slávností pod názvom „Zborovo, Zborovo“. Tento krásny slnečný víkend patril hudbe a tancu. Boli sme svedkami uvedenia do života až dvoch CD, ktorých autorkou a spoluautormi sú občania našej obce. Udeľovali sa čestné občianstva, oceňovali sa významné osobnosti, ale aj darcovia krvi.

Slnečné počasie tak ešte viac umocnilo neopakovateľné a nezabudnuteľné chvíle, ktoré si pre nás pripravili naši účinkujúci, ktorých bolo takmer dvesto. Toto krásne podujatie sa už takmer tradične koná s podporou Žilinského samosprávneho kraja a Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci. Pestrý program a rôznorodé žánre si k nám prišli vychutnať aj mnohí vzácni hostia, za čo im touto cestou ďakujeme. V tomto roku bolo podujatie vzácnejšie, pretože sa ho zúčastnili aj naši priatelia z družobnej obce Zdenci a Zokov Gaj z Chorvátska.


Sobotné popoludnie nám otvorili tóny heligónky, ktoré sú u nás mimoriadne obľúbené. Je až neuveriteľné, že každoročne sa u nás stretnú desiatky účinkujúcich, pre ktorých sú heligónky srdcovou záležitosťou. Tento rok sme privítali Zborovských heligonkárov, Alžbetku Fojtíkovú, Majka Nečedu, Kristínku Zbončákovú, Simonku Kašubovú, Štefana Plevku, Natálku Baničiarovú, Martina a Martinku Tomášových, Tomáša Ninisa, Jána Chabroňa, Heligonkárov z Veľkého Ostrého, Sestry Zadubanové, Heligonkárov z Texasu, Kristiána Halvoníka, Simonku Máriu Halvoníkovú a v neposlednom rade Simonku Podmanickú. Podporiť ich prišiel aj starosta Obce Stará Bystrica Ján Podmanický, starostka Obce Klubina Božena Poliačková, starostka Obce Svrčinovec Renáta Majchráková a primátor Mesta Krásno nad Kysucou Jozef Grapa.

Spolu so starostom našej obce Jurajom Hlavatým, s pani Andreou Šimurdovou predsedníčkou komisie kultúry Žilinského samosprávneho kraja a Vlastou Mudríkovou uviedli do života prvé CD Simonky Márie Halvoníkove pod názvom „Bystrickou dolinou vodička preteká“. Zároveň sa stali svedkami udelenia čestného občianstva nášho vzácneho hosťa z Chorvátska p. Nikola Číša, ktorý sa dňa 14.09.2019 stal čestným občanom našej obce. Vzácny okamih dotvorilo hudobné vystúpenie chorvátskej folklórnej skupiny Zokov Gaj. Následne starosta obce udelil plaketu Dušanovi Hlavatému, Zdenkovi Kubíkovi, Mgr. Petrovi Jantošovi a Františkovi Michalcovi za aktívne darovanie krvi. Svadobnú atmosféru nám svojím vystúpením priniesli Zbojníci z Lúpežova, ktorí sú z Vysokej nad Kysucou.

Sobotný večer bol pripravený najmä pre naše mladšie generácie, kde sa ich snažili zabaviť hudobné skupiny Wasted Strings a KOMA s Miškou Martykánovou. Na záver nás do minulosti preniesla skupina QUEEN SHOW revival. Svojím hudobným vystúpením roztancovali všetkých prítomných divákov.


V nedeľu 15. septembra 2019 Obec Zborov nad Bystricou udelila čestné občianstvo Mons. Milanovi Gábrišovi, ktoré si prevzal z rúk starostu obce Juraja Hlavatého priamo na slávnostnej svätej omši, ktorú s ním spoločne celebrovali miestny pán farár Mgr. Peter Škor a rodák z našej obce – hovorca Žilinskej diecézy ThDr. Zdenko Pupík. Svätej omše sa zúčastnili aj starostovia susedných obcí a to starosta Obce Stará Bystrica Ján Podmanický, starostka Obce Klubina Božena Poliačková, starostka Obce Svrčinovec Renáta Majchráková, primátor Mesta Krásno nad Kysucou Jozef Grapa, starosta obce Vysoká nad Kysucou Anton Varecha, starosta obce Raková Anton Heglas, starosta obce Zákopčie Ján Slaninák a starosta obce Ochodnica Radoslav Ďuroška.


Nedeľné popoludnie otvorili i ukončili spoločne folklórne skupiny z našej obce a to FSk Zborovanka, Zborovskí heligonkári a DSSk Nezábudka. Program pokračoval skvelými vystúpeniami FSk Dolinka z Novej Bystrice, FSk Kýčera z Ochodnice, FSk Polianka zo Starej Bystrice, FSk Drevár, Súrodenci Jánošíkovi a FSk Vrabčiar z Krásna nad Kysucou. Cena starostu Obce Zborov nad Bystricou za celoživotný prínos v oblasti športu, školstva a rozvoja našej obce bola udelená „in memoriam“ Ľubomírovi Országhovi, v oblasti šírenia a udržiavania tradícií a za záslužnú činnosť v prospech obce získala cenu Emília Ozaňáková, za dlhoročnú obetavú prácu v oblasti školstva a rozvoja obce bola ocenená Mgr. Marta Stasinková a štvrtým ocenením za zásluhy o hospodársky rozvoj obce bol Ing. Ľubomír Murgaš. Starosta našej obce, spoločne s Jankou Fojtíkovou následne uviedol do života spoločné CD Sestier Bacmaňákových, Patrika Kováča a detskej folklórnej skupiny Nezábudka z našej obce. Nedeľné popoludnie vyvrcholilo vystúpením skupiny Kmeťoband.


Jediným prianím organizátorov podujatia bolo, aby sa všetci na oslavách cítili dobre. Ďakujeme sponzorom, účinkujúcim a všetkým, ktorí sa na tomto krásnom podujatí podieľali. Pevne veríme, že kultúrny program, ktorý sme si pre Vás pripravili, ešte dlho vo Vás zanechá spomienky a veselé zážitky.