31890359 2009276042723928 6371960265700802560 oA predstavila sa nám v plnej kráse a na veľa spôsobov – bola veselá, smutná, pomalá i rýchla. Bola o láske, o šťastí, o radosti i žiali. Bola taká, ako život. V obci Zborov nad Bystricou sa dňa 3.5.2018 konala Okresná prehliadka speváckych seniorských skupín pod názvom „Znie pieseň naša“.

Organizátorom tohto jubilejného desiateho ročníka bola Okresná organizácia jednoty dôchodcov Čadca, obec Zborov nad Bystricou a miestna Základná organizácia jednoty dôchodcov. Na prehliadke sa zúčastnilo 18 skupín, čo predstavovalo 211 účinkujúcich. Program podujatia začal svätou omšou. Krojovaný spevavý sprievod privítal pred kostolom dôstojný pán farár Peter Škor. Z kostola sa účastníci presunuli do pekne vyzdobenej sály OÚ, kde ich pred vstupom čakalo milé privítanie – dostali kystku a niečo na zahryznutie aj na pitie.

Prehliadku otvorili škôlkari spevom a tancom. Pán starosta obce Juraj Hlavatý privítal hostí. Prítomným sa prihovorila predsedníčka miestnej Organizácie jednoty dôchodcov pani Hanka Homolová a predsedníčka Okresnej organizácie jednoty dôchodcov v Čadci pani Gitka Ďurišová. Po milých slovách zaznela pieseň Ej, Bože, prebože, ktorá sa radí medzi klenoty zborovského folklóru. Zaspievala ju Janka Fojtíková a dve členky FSk Zborovanka – Hanka Pupíková a Božka Bukovanová. Nasledovali vystúpenia skupín: FSk Zborovanka zo Zborova nad Bystricou, FSk Lučina z Dolného Vadičova, FSk Vrabčiar z Krásna nad Kysucou, SSk Seniorka zo Skalitého, SSk Kysucké žubrienky z Kysuckého nového Mesta, SSk Makovský prameň z Makova, SSk Krasňanka z Krásna nad Kysucou,FS Dedovanka z Oščadnice, SSk Dúha z Turzovky, FSk Vajčovci z Horného Vadičova, SSk Kysuckí junáci z Kysuckého Nového Mesta, SSk Čierňanskí seniori z Čierneho, Bystrické seniorky z Novej Bystrice, FSk Rakovanka z Rakovej, SSk Ochodnická seniorka z Ochodnice, SSk Slnečnice z Čadce, Turzovské seniorky z Turzovky a ŽSSk pri FS jedľovina z Kysuckého Nového Mesta. Na záver prehliadky vystúpila DSSk Nezábudka zo Zborova nad Bystricou.

Po vystúpeniach sa organizátori prehliadky (starosta obce Juraj Hlavatý, predsedníčka miestnej Základnej organizácie jednoty dôchodcov Hanka Homolová a predsedníčka Okresnej organizácie jednoty dôchodcov v Čadci Gitka Ďurišová) poďakovali účinkujúcim a všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu prehliadky. Vedúcich skupín obdarovali milým darčekom. Gitka Ďurišová uviedla, že prehliadka nie je súťažná a tak sa stalo tradíciou, že na Krajskú prehliadku speváckych seniorských skupín postupuje skupina z tej obce, v ktorej sa koná okresná prehliadka. Okres Čadca bude na krajskom kole reprezentovať FSk Zborovanka zo Zborova nad Bystricou a za okres Kysucké Nové Mesto bude vyslaná na kraj FSk Lučina z Dolného Vadičova.


Účinkujúci sa už teraz tešia na 11.ročník Okresnej prehliadky speváckych seniorských skupín, ktorá sa bude konať o rok v Kysuckom Novom Meste. Verím, že budú mať pekná spomienky na našu obec.